Ümraniyede "5. Hamsi ve Horon Festivali" Düzenlendi

Ümraniye'de "5. Hamsi ve Horon Festivali" Düzenlendi

Ümraniye Belediyesi ve Ümraniye Rizeliler Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği "5. Hamsi ve Horon Festivali" düzenlendi. Hamsi ve horon festivalinde 4 ton ekmek arası hamsi dağıtıldı.

Ümraniye Santral metro durağında bu yıl Hamsi ve Horon Festivalinin 5'incisi düzenlendi. Ümraniye Belediyesi ve Ümraniye Rizeliler Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği festivale Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, RİDEF Genel Başkanı Recep Albayrak, TSTK Başkanı Hasan Ekşi, Rize Vakfı Başkan Vekili Mahmut Ekşi, Siyasi partilerin İlçe Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları, Rizeli dernek ve vakıfların başkan ve yöneticileri ve binlerce vatandaş katıldı. Festival boyunca Karadeniz Halk Oyunları, Kemençe, Tulum gösterisi, ödüllü Hamsi yeme yarışması, konser ile çok sayıda etkinlik gerçekleşti.

Ümraniye Rizeliler Derneği Başkanı ve aynı zamanda Rize Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı olan Necmettin Birinci, festivalin 5.'sini gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Bugün vatandaşlarımıza 4 ton hamsi ikram ediyoruz. Hamsi bir anlamda berekettir. Bereketi paylaşıyoruz. İnsanlarımızın son zamanda daha fazla bir araya gelmesi gerektiği bir ortamdayız. Burada Karadenizlisi, Doğulusu, Egelisi yani her yerden insanımız var. Hamsi ikramımızın ardından, yöre sanatçılarımızdan bazıları konser verecek. İnsanlarımız hep bir arada horon oynayacaklar. Ayrıca Karadeniz insanımız buraya gelince yöreden bir şeyler bulmak istiyor. Bunun için de yöresel ürünlerimiz de sergileniyor."

Hamsi ızgarasının başına geçerek vatandaşlara ikramda bulunan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, "Hamsi bahane festival şahane mi diyeceğiz, yoksa festival bahane hamsi şahane mi diyeceğiz? Hamsi Karadeniz'de çıkıyor. Karadeniz'in yemeği diyebiliriz ama, hamsiyi sevmeyen yoktur. Yani hamsiyi herkes seviyor. Her halde en güzeli bu ızgara. Bugün burada Rizelisi de var, Karadenizlisi de var. Anadolu'nun her köşesinden de var. Herkes burada bugün Karadeniz havası teneffüs ediyor. Bir başka günde bir başka zamanda Sivaslı oluyoruz, bir başka günde Erzurumlu oluyoruz. Bir başka günde Antalyalı, Bitlisli, Vanlı oluyoruz. Bir başka zamanda Balıkesirli, Bursalı oluyoruz. Çünkü İstanbul 81 vilayetimizin her bir ilimizin temsil edildiği, Ümraniye'de yine her bir ilin temsil edildiği bir ilçemiz. Bölge olarak da Ümraniye'nin merkezinde eski belediye binamızın bulunduğu yerde yapıyoruz festivalimizi ve hemen yanımızda da metro istasyonumuz var" dedi.

 


Paylaş


Paylaş