RİDEF Tarihçe

fiogf49gjkf0d

RİZE DERNEKLER FEDERASYONU (RİDEF) TARİHÇE

Rize ili, ilçeleri ve köylerinin kalkınmasına ve imarına hizmet için üyeler arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma amacıyla yöresel temelde kurulan Rize ili, ilçeleri ve köylerinin derneklerini kapsayan tüzel kişiliğe haiz sosyal bir teşekkül olan Rize Dernekler Federasyonu 04.09.2006 tarihinde; 
Rize Kültür Turizm ve Tanıtma Derneği
Tunca ve Çevre Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Kendirli Eğitim Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği
Derepazarı Kültür Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği
Rize İli İkizdere İlçesi Eğitim Kültür Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği
Rize Şimşirli Kültür ve Kalkındırma Derneği olarak Hasan EKŞİ başkanlığında, Organizatör Arif EKŞİ'nin katkıları ile, 6 kurucu derneği temsilen aşağıda isimleri yazılı 16 kurucu tarafından kurulmuştur.

Kurucu Üyeler;
Başkan Hasan EKŞİ
Başkan vekili Ali Kemal KOPUZ
Başkan Yardımcısı Mehmet Gültekin TAŞPINAR
Başkan Yardımcısı Süleyman ÇAKIR
Başkan Yardımcısı Azmi DELİBALTA
Üye Burhan ENGİLOĞLU
Üye İsmail AKYILDIZ
Üye Selim TAŞÇI
Üye Recep ALBAYRAK
Üye Şakir ÇAKIRUSTA
Üye Halil İbrahim ŞEKER
Üye Kamil Tayfun GÜNGÖR
Üye Sefer GÜRLÜ
Üye Prof.Dr.Ertaç ERGÜVEN
Üye Ahmet YURTMAN
Üye Bahriye Bahar ZORER tarafından kurulmuştur.

 

KASTOB ve TSTK'ya kurucu federasyon üyeliği
13.Ekim.2006 
Rize Dernekler Federasyonu KASTOB Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu'na ve TSTK Türkiye Sivil Toplum Konfederasyonlarına kurucu federasyon olarak katılmıştır.

 

RİDEF 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı
25.Kasım.2006

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Kurucu üyeler arasında bulunan Ahmet YURTMAN Ridef Genel Başkanlığına seçilmiştir. 

Divan Başkanı ve Üyeler

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 1.Olağan Genel Kurulunda seçilen Yeni Yönetim Kurulu
Yönetim Kurulu Asıl: Ahmet YURTMAN, Sabri ÇEPNİ, Adnan KOPUZ, Bahriye Bahar ZORER, Recep ALBAYRAK, İsmail AKYILDIZ, Prof.Dr.Ertaç ERGÜVEN, Azmi DELİBALTA, Şakir ÇAKIRUSTA, İsmail AKYILDIZ, İrfan SERDAR

Yönetim Kurulu Yedek: 

Denetleme Kurulu Asıl: İbrahim UZUN, Halil İbrahim ŞEKER, Yunus CAN

Denetleme Kurulu Yedek: 

Disiplin Kurulu Asıl: 

Disiplin Kurulu Yedek: 

 

RİDEF Genel Merkezini taşıdı
02.Temmuz.2007 
Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Genel Merkezini Selamipak Caddesi Şeyh Yokuşu Sokak No:10/17 Üsküdar adresine taşıdı.

 

RİDEF 2. Olağan Genel Kurulu yapıldı
31.Mayıs.2008 

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 2. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Ahmet YURTMAN Ridef Genel Başkanlığına tekrar seçilmiştir. 

Divan Başkanı ve Üyeler: Mahmut EKŞİ, Gültekin TAŞPINAR, Abdullah KAZDAL

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 2.Olağan Genel Kurulunda seçilen Yeni Yönetim Kurulu
Yönetim Kurulu Asıl: Ahmet YURTMAN, Sabri ÇEPNİ, Bahriye Bahar ZORER, Osman GÜLOĞLU, Recep ALBAYRAK, Harun UZUN, Adnan KOPUZ, İsmail AKYILDIZ, Emin Ali ÖNDER, Şerif TERZİ, Recep ÇEPNİ, Engin ASLAN, Nazım ARDIŞEN

Yönetim Kurulu Yedek: Mustafa Sultan TÜRK, Abdullah KAZDAL, Erdoğan Coşkun ÇAP, Hızır ASLIYÜKSEK, İsmet AYKAN, Cihan KÜLÜNK, Süleyman UÇAR, İsmail Hakkı BAYRAKTUTAN, Bahri BİR, Haslil GÖR, Kenan SEZGİN, Mehmet ERKAN, Osman Nuri ŞEKER

Denetleme Kurulu Asıl: Mehmet Sadık ÖZTÜRK, Ramazan DEMİRCİ, Fatih Sultan DEDETAŞ

Denetleme Kurulu Yedek: Mahmut BİR, Resul ERKAN, Eyüp HASANOĞLU

Disiplin Kurulu Asıl: Mehmet Gültekin TAŞPINAR, Hayrettin YANIK, İbrahim UZUN

Disiplin Kurulu Yedek: Zeki BIYIK, Mehmet Salih ERDOĞAN, Hüseyin DEMİRKAN

 

 

Ridef Futbol Turnuvası
18.Nisan.2009 

Rize Dernekler Federasyonu tarafından Genç RİDEF Öncülüğünde organize edilen geleneksel futbol turnuvası, Türk futbol tarihinin yıldızlarının yaptığı gösteri maçı ve Zeki Uçkan'ın mini konseri ile başladı.

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)’nun Ümraniye Haldun Alagaş Kapalı Spor Salonu Halı Sahası'nda düzenlediği geleneksel futbol turnuvasının açılışına başta İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muhammet Şahin, RİDEF Genel Başkanı Ahmet Yurtman, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, BBP MKYK üyesi Fatih Güner, ünlü oyuncu Abidin Yerebakan olmak üzere çok sayıda Rizeli hemşerimiz ilgi gösterdi.

RİDEF Genel Başkanı Ahmet Yurtman, turnuva öncesi yaptığı konuşmada, ‘Rize dernek ve vakıflarının güç birliği ile bu etkinlikleri düzenliyoruz. Amacımız gençlerin birlikteliğine dayanışmasına katkı sağlamaktır. Bundan sonrada bu tarz etkinliklerimiz devam edecektir. Bu organizasyonun yükünü çeken Genç Ridef yöneticilerine teşekkür ediyorum’ dedi.

Rize Dernekler Federasyonu Gençlik Komisyonu Başkanı İrfan Serdar ise amaçlarının bir etkinliğe imza atmanın ötesinde futbolun sadece futbol olmadığını hatırlatmak olduğunu belirterek ‘Futbol topu, yaşadığımız dünyanın içinde farklı bir dünya. Bu küçük dünyanın etrafında toplanan insanların yaşadıkları da, sadece spor değil hayatın kendisine dair şeyler. Biz futbolun güzel yanını yansıtmak dostluk ve dayanışma sağlamak amacı ile bu etkinliği gelenekleştirmek için yola çıktık’ diye konuştu.

Turnuvanın açılışında yapılan gösteri maçında Türk futbol tarihine damgasını vuran Hasan Vezir, Hakan Tecimer, İlyas Tüfekçi, Zafer Numan Kanburoğlu, Muharrem Vezir, Hüseyin Hemşinlioğlu, İsmail Demirci gibi ünlü isimler forma giydi.

Turnuvada Güneysu, Fındıklı, Kalkandere, Derepazarı, Beykoz Rizeliler, İyiderespor, Ardeşen, Pazar, Kadıköy Rizeliler, Ataşehir Rizeliler, Beyoğlu Rizeliler, Ümraniye Rizeliler, Çaykent, Üsküdar Rizeliler, Kendirli ve Tuncaspor derneklerine ait on altı takım yer alıyor.

 

RİDEF'ten 4. Rize Tanıtım Günlerine Muhteşem Final
12.Ekim.2009

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) bu yıl 4.sü düzenlenen Rize Tanıtım Günleri etkinleri muhteşem bir finalle sona erdi
Kadıköy İskele Meydanında 4.sü düzenlenen ve 17 gün boyunda Rize Dernekler Federasyonuna (RİDEF) bağlı dernekler etkinlikleri sergilediler. Etkinliklerin son gününde muhteşem bir final programı düzenlendi. Programa Rize Milletvekili Dr. Lütfü Çırakoğlu, Rize kökenli İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar, Rize Eski Valisi Kadım Esen, RİDEF yönetim kurulu üyeleri ve federasyona bağlı dernek yöneticileri ve 10 bine yakın izleyici topluluğu katıldı.

 

Taksim'de 5.Rize Tanıtım Günleri
08.Ekim.2010

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) genel başkanı Ahmet Yurtman 8 -17 Ekim 2010 tarihleri arasında İstanbul Taksim de Rize Tanıtım Günleri organizasyonu düzenleyeceklerini söyledi.

Rize Dernekler Federasyonu genel başkanı Ahmet Yurtman Rize’yi her konuda tanıtıcı organizasyonu yapacaklarını Rize de ki tüm STK ve devlet kurumları ile birlikte, İstanbul ve çeşitli illerde bulunan Rizeliler dernekleri ile ortaklaşa 8-17 Ekim Tarihleri arasında bu yıl 5 incisini düzenleyecekleri Rize tanıtım günleri organizasyonuna tüm Rizelileri davet ettiklerini söyledi.

Amaçlarının yerel değerlerin unutulmaması olduğunu söyleyen Ahmet Yurtman” İstanbul da 500 bin in üzerinde Rizeli yaşamakta, bu insanlarımız farklı kültürlerle, farklı insanlarla dayanışma içinde yaşıyorlar. Ortak paydamız olan Türkiye Cumhuriyeti ve bayrağımızın huzurlu gölgesinde ortak değerlerimizi birleştirmek istiyoruz. Taksim de yapacağımız organizasyon da oda ve borsalar, iktisadı işletmeler ve tüm sivil toplum örgütleri ile birlikte bu organizasyonu yapacağız. 9 gün sürecek olan bu organizasyon da kültürel tanıtım, Turizm, folklor etkinlikleri, yöremizde yetişen kültürel ve iktisadı ürünler, bilimsel oturumlar, yerel müzik ve şiir, enstrüman, dil ve edibi alanlarda gerek yerel gerekse diğer unsurlarla ortaklaşa ve yerelden Milliye ortak payda Türkiye idealı ile gösteriler ve sunumlar yapacağız” dedi.

RİDEF Genel Başkanı Medeniyetin hamurunu oluşturan öz değerleri unutturtamamak temel hedefleri olduğunu söyledi.

RİDEF Genel Başkanı Ahmet Yurtman ve Genel Başkan Yrd Sabri Çepni tüm Rizelileri beklediklerini söylediler.

 

 

RİDEF tarafından organize edilen, 5.Rize Tanıtım Günleri muhteşem bir finalle sona erdi.
24.Ekim.2010

“Çayın Başkentinden Avrupa Kültür Başkentine” sloganı ile yola çıkan Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF), Geleneksel olarak hazırladığı Rize Tanıtım Günleri’nin 5’incisi sevgi kardeşlik ve birliktelik mesajlarıyla sona erdi.

Son gece etkinlikleri İstiklal Caddesi Galatasaray Lisesi önünden Taksim’e kadar süren ve tulum, kemençe eşliğinde yapılan sevgi yürüyüşü ile başladı. İstiklal Caddesi boyunca yapılan yürüyüşü İstanbullular ve turistler ilgi ile izledi.

İstanbul’un tarihsel kültür ve eğlence merkezi Taksim’de gerçekleştirilen etkinliklerin finalinde Cengiz Kurtoğlu, Ayhan Alptekin ve Abidin Yerebakan’ın yaptıkları düet muhteşemdi.

14 gün süren ve en ufak bir tatsızlık olmadan tamamlanan etkinlikler hakkında bir açıklama yapan RİDEF Başkanı Ahmet Yurtman ve 5. Rize Tanıtım Günleri Organizasyon Tanıtım Başkanı Recep Albayrak “Zaman zaman yağmura ve soğuk havaya karşın etkinliğe büyük ilgi vardı. Biz ilimizi tanıtım amacı ile yola çıktık. Dünya’nın gözbebeği Taksim’de gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde bize destek olan ve etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki mücadelemiz daha güzele birlik ve beraberlik içinde ulaşma yolunda olacaktır” dediler.

 

RİDEF 3. Olağan Genel Kurulu yapıldı
30.Mayıs.2010 

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 3. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Ahmet YURTMAN Ridef Genel Başkanlığına tekrar seçilmiştir. 

Divan Başkanı ve Üyeler;

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 3.Olağan Genel Kurulunda seçilen Yeni Yönetim Kurulu
Yönetim Kurulu Asıl: Ahmet YURTMAN, Prof.Dr.Kemal KÖYMEN, Prof.Dr.Recep ÖZTÜRK, Prof.Dr.Ender PEHLİVANOĞLU, Sabri ÇEPNİ, Bahriye Bahar ZORER, Azmi DELİBALTA, Recep ALBAYRAK, İsmail TAVLI, Servet ALKAN, Şerif TERZİ, Nazım ARDIŞEN, İlyas TEKİN, Dr. Şuayip BİRİNCİ, Emin Ali ÖNDER, Hayrettin GEGEZ, İsmail YÜKSEL, Yusuf KARA, Fatih Sultan DEDETAŞ, Osman BAKIRCI, İrfan SERDAR, Fatih GÜNER, Hasan TEK

Yönetim Kurulu Yedek: 

Denetleme Kurulu Asıl: 

Denetleme Kurulu Yedek: 

Disiplin Kurulu Asıl: 

Disiplin Kurulu Yedek: 

 

 

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Doğu ve Güney Doğu illerini ziyaret etti.
12.Şubat.2011
Gönül Köprüsü Projesi kapsamında Doğu Anadolu Bölgesi illerimizden Van, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Şırnak illerine ziyaretler gerçekleştirildi.
Ziyaret yapılan İllerin yerel yöneticileri ve STK temsilcileri ile görüşmeler yapıldı. Aynı şekilde bu illerin temsilcileri de Rize'de ağırlandı.

 

 

Ridef 6. Rize Tanıtım Günleri Ümraniye'de Başladı
01.Ekim.2011

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun geleneksel olarak düzenlediği 6.Rize Tanıtım Günleri Taksim meydanından sonra İstanbul Ümraniye yeni meydanda misafirlerini ağırlamayı sürdürüyor.
Programda Çeşitli aktiviteler yer alırken Rize’nin kültürünü yansıtmak amacıyla açılan stantlarda gerek gurbette yaşayan Karadenizliler gerekse İstanbullular tarafından büyük beğeni topluyor. Ayrıca her akşam birbirinden değerli sanatçılarında sahne aldığı Rize tanıtım günlerinde Karadenizliler gönüllerince horon oynayıp stres atıyor.
Proje aşamasından bu yana büyük bir gayret ve azimle çalışan Rize dernekler federasyonu başkanı Ahmet Yurtman etkinliğin başladığı ilk günden itibaren ilginin çok fazla olduğunu kaydetti. İstanbul açık havada bu denli uzun ve büyük etkinliği yapan tek derneğin RİDEF olduğunu ifade eden Yurtman, Rize’den gelen ve burada stant kuran ve desteklen başta Rize ticaret borsası olmak üzere, ticaret odasına, halk eğitime, Çaykur’a, ziraat odasına  ve İstanbul’daki ilçe belediyelerine teşekkür etti.
Ridef yönetim kurulu üyesi ve 6. Rize Tanıtım Günleri organizasyon komisyon başkası Recep Albayrak ise, Çay TV aracılığıyla 4. Rize Tanıtım Günlerinde Kadıköy meydanında tanıtım günleri çıtasını yükselteceklerinin sözünü verdiklerini ve o sözü 6.tanıtım günlerinde tuttuklarını söyledi. Albayrak ayrıca bu yıl ilk olarak şehit ve gaziler günü düzenlediklerini ve katılımında yüksek olduğunu söyledi. Albayrak son olarak daha ilk günden itibaren etkinliğe ilgi gösteren bütün hemşerilerine teşekkür etti.

 

 

RİDEF 4. Olağan Genel Kurulu Üsküdar'da yapıldı
20.Mayıs.2012

Üç dönem Rize Dernekler Federasyonuna başkanlık yapan Ahmet YURTMAN Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 4. Olağan Genel Kurulunda yerini Celal ERDOĞAN’ a bırakmıştır. Bu süre içerisinde başlangıçta 6 olan dernek sayısı 34 e çıkartılmış, her yıl düzenli olarak bir milyona yakın vatandaşın katıldığı Rize Tanıtım Günleri düzenlenmiş, Rize’yi tanıtan, yöresel ve kültürel değerlerimizi öne çıkaran çeşitli dergiler ve kitaplar basılmış, tütün mamullerine olan talebi azaltmak ve Rize Çayını markalaştırmak adına “Birakalum Sigarayı, İçelum Rize Çayı” isimli proje başlatılmış ve ileri tarihlerde de bu proje devam etmiştir.

Divan Başkanı ve Üyeler Mahmut Ekşi, Haşim Kazancı, Tülin Karaali ve Ali Ak

Oy birliği ile kabul edilen tüzükte yapılan bazı değişiklikler şöyle: 
-23 kişiden oluşan yönetim kuruluna 4 yönetici daha eklenerek yönetim kurulu 23'ten 27'ye çıkarıldı. 
-İki dönem (4 yıl) ardışık yönetim kurulu başkanlığı yapan adayın bir sonraki kurulda başkanlığa aday olamayacağı karara bağlandı. 
-İki dönem yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütenlerin Onursal Başkan olarak kabul edilmesi sağlandı. 
-En az 5 kişiden oluşacak komisyonların kurulması kararlaştırıldı. 
-İstişare kurulunu seçme yetkisi yönetim kuruluna verildi. 

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 4.Olağan Genel Kurulunda seçilen Yeni Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Asıl: Celal ERDOĞAN, Necmettin BİRİNCİ, Recep ALBAYRAK, Nazım ARDIŞEN, İsmail YÜKSEL, Şerif TERZİ, Hayrettin GEGEZ, Eminali ÖNDER, İrfan SERDAR, Fatih GÜNER, Bayramali KOPUZ, Hızır İlyas BATTAL, Hasan BAŞÇA, Alaettin AKTEPE, Nedim UZUN, Ahmet SANDIKÇI, Abdullah KAZDAL, Erdoğan Coşkun ÇAP, İlyas ÇELİK, Ali Rıza ŞİŞMAN, Recep YILDIZ, Mustafa DERECİ, Bahar ZORER, Behice YAMAN, Mustafa Sultan TÜRK, Mümtaz YILDIRIM, İshak KOÇOĞLU 

Yönetim Kurulu Yedek: Kemal GENÇ, Mehmet MERCAN, Abdi KESİMAL, Tülay MİRZALİOĞLU, A.Emine Sultan ÇELİK, Metin ÇAVUŞOĞLU, Abdullah ARICI, Ali AK, Tülin KARALİ, Ramazan KALAFAT, İsmet AYKAN, Mehmet ÖZDEMİR, Akif ÖZTÜRK, Recep Ali KÖSE, Engin ASLAN, Özdemir PAŞAOĞLU, Gökhan TAŞKIRAN, Yılmaz ERTEN, Hilmi AKGÜN, Rıfat AKGENÇ, Necmettin SARI, Adnan KOPUZ, Şenol HİZARCI, Özgür KAVRAK, Fatih YURTMAN, Fikriye HURŞUTAĞAOĞLU, Özden Sabri ÖZÇELİK 

Denetleme Kurulu Asıl: M.Akif YAĞCI, Ömer ERDOĞAN, Şuayip TOPTAN 

Denetleme Kurulu Yedek: Mustafa İSLAMOĞLU, Rıza İMAMOĞLU, Sabri ERDEM

Disiplin Kurulu Asıl: Sabri ÇEPNİ, Ramazan KOPUZ, Ramazan DEMİRCİ 

Disiplin Kurulu Yedek: Elif OFLU, Osman FİL, Şenol BAŞÇA

 

Ridef Pikniği Yapıldı
09.Haziran.2013
Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)’nun düzenlemiş olduğu piknik şöleninde sevgi dostluk ve kardeşlik paylaşıldı. Bir çok etkinliğin yapıldığı RİDEF pikniğinde Rizeli hemşerilerimiz birbirinden değerli sanatçılarımızla doyasıya horon oynamanın zevkine vardılar. Birlik beraberliğimizi en sıcak şekilde hissettiğimiz ortama emeği geçen katkısı olan herkese RİDEF Genel Başkan Yardımcısı Nazım ARDIŞEN olarak ve RİDEF yönetim kurulu adına piknik komisyonu adına gönülden teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 
Erol ŞAHİN, Zeki UÇKAN, HEREM, Murat KÖSE, Grup Nanuris Solisti Osman Armağan’ın sahne aldığı organizasyonda, Kemençede Ali KAYA, Org’da Faruk kardeşimiz sanatçılarımıza eşlik etti.
RİDEF Genel Başkanı Celal ERDOĞAN açılış konuşmasını yapmasının ardından organizasyon başlamış oldu.
Ak Parti Rize Millet Vekili Nusret BAYRAKTAR
Ak Parti İstanbul Millet Vekili Metin KÜLÜNK
Mhp İstanbul Millet Vekili Dursun Ali TORLAK
Ak Parti Beykoz Belediye başkanı Yücel ÇELİKBİLEK 
Ak Parti Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet POYRAZ
Ak Parti Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa KARA,
Üsküdar Kaymakamı Mustafa GÜLER,
Ak Parti Beykoz Belediye Başkan Yrd Hanefi DİLMAÇ
Ak Parti Çekmeköy Belediye Başkan Yrd. Hasan ÖZTÜRK
MHP Üsküdar İlçe başkanı, Habib SUİÇMEZ
Ak Parti Ümraniye İlçe Bşk. Yrd Birol HAYAL
Ak Parti Üsküdar İlçe başkanı Sinan AYTAÇ
Kastob Genel Başkanı Hasan EKŞİ
Marmara Elazığlılar Dernek Başkanı Mahmut KAHRAMAN
Mhp Sultangazi İlçe Bşk. Yrd. Hasan KOTO 
Kasımpaşa Spor Kulübü As Başkanı Eyüp HASANOĞLU
Üsküdar Kastamonular Dernek Başkanı Hasan KURUOĞLU
Esenler Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman KAHVECİ
Marmara Elazığlılar dernek başkanı Mahmut KAHRAMAN
Devlet sanatçısı Recep Alper CEVİREL
Sanatçı ve oyuncularımızdan, Süleyman YAĞCI (fısfıs İsmail), Abidin YEREBAKAN, Filiz İlkay BALTA ‘da bizleri yalnız bırakmadılar.

 

 

7.Rize Tanıtım Günleri 24-27 Nisan 2014 tarihlerinde İstanbul Eyüp Feshane'de düzenlendi.
Rize Valiliği koordinesinde İstanbul Rize Dernekler Federasyonu'nun (RİDEF) Feshane'de düzenlediği İstanbul İçin Çay Vakti sloganıyla organize edilen 7. Rize Tanıtım Günleri görkemli açılışın ardından ziyaretçileriyle buluştu.

 

 

RİDEF 5. Olağan Genel Kurulu Beykoz’da yapıldı
05.Ağustos.2014

RİDEF (Rize Dernekler Federasyonu)'nun 5. Olağan Genel Kurulu Beykoz Çavuşbaşı Kasrı’nda üyelerin ve protokolün katılımı ile gerçekleştirildi.

Tek liste ile Genel Kurula giden Celal ERDOĞAN ve Yönetim Kurulu tüm delegenin oyunu alarak yeniden göreve seçildi.

Divan Başkanı ve Üyeler Av. İlyas ÇELİK, Ali AK, Harun UZUN ve Ayşe Emine Sultan ÇELİK 

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 5.Olağan Genel Kurulunda seçilen Yeni Yönetim Kurulu
Yönetim Kurulu Asıl: Celal ERDOĞAN, Abdullah KAZDAL, Alaettin AKTEPE, Ali Rıza ŞİŞMAN, Behice YAMAN, Prof.Dr. Kemal MEMİŞOĞLU, Emin Ali ÖNDER, Erol ÖKTEN, Fethiye SAROL, Gülten TEOMAN, Hasan BAŞÇA, Hasan TEK, Hızır İlyas BATTAL, İshak KOÇOĞLU, İsmail DEMİRCİ, Kemal ERMİŞ, Mehmet MERCAN, Mümtaz YILDIRIM, Mustafa Sultan TÜRK, Necmettin BİRİNCİ, Orhan Oğuz TÜRK, Recep ALBAYRAK, Selim TERZİ, Serdar KASIRGA, Şevki KAZANCI, Yasin BALCI

Yönetim Kurulu Yedek: Selim ERBAŞ, Berat UZUN, Tülin KARALİ, Tülay MİRZALIOĞLU, Ayşe Emine Sultan ÇELİK, Adnan KOPUZ, Ahmet Şeraf FİŞEK, Şemsi CİVELEK, Ali AK, Özdemir PAŞAOĞLU, Ramazan KALAFAT, Şenol HIZARCI, Engin ASLAN, Sabri ERDEM, Yakup ASMALI, Gülay AKSU, İrfan GÜNER, Hakan DEMİRCAN, Özden Sabri ÖZÇELİK, Halit HIZIR, Fatih KOTİL, Sancak DOLAR, Hasan AKGÜN, Yunus KESKİN, Davut CANBAZLAR, Şükran TANER, Haşim KAZANCI

Denetleme Kurulu Asıl: Ömer ERDOĞAN, Ahmet SANDIKÇI, Necmettin SARI

Denetleme Kurulu Yedek: Emel GÜR, Ekrem DEMİRCİ, Levent TAŞKIRAN

Disiplin Kurulu Asıl: Sabri ÇEPNİ, Ramazan KOPUZ, Hasan DİŞLİ

Disiplin Kurulu Yedek: Şenol BAŞÇA, Sinan KUKUL, Kemal ÇOM

 

 

8.Rize Tanıtım Günleri 26-29 Mart 2015 tarihlerinde İstanbul Eyüp Feshane'de düzenlendi.

Rize Valiliği koordinesinde İstanbul Rize Dernekler Federasyonu'nun (RİDEF) Feshane'de düzenlediği 8. Rize Tanıtım günleri yapılan görkemli açılışın ardından ziyaretçileriyle buluştu.

İstanbul Eyüp'te başlayan ve 4 gün boyunca halka açık olan Rize Tanıtım Günlerinin açılış törenine, Kültür Eski Bakanı İsmail Kahraman, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Rize Eski Milletvekili Abdülkadir Kart, Rize Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Erdoğan, Kaymakamlar ve Rize İlçe Belediye Başkanları, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta katıldı.

FESHANENİN İLGİ ODAĞI OLDU
Rize Valiliği, Rize Belediyesi, İl Kültür Müdürlüğü ve diğer kurumların katıldığı Rize Dernekler Federasyonu’nun düzenlediği 8. Rize Tanıtım günleri yapılan görkemli açılışın ardından ziyaretçileriyle buluştu. Feshane Rize günlerinde Ak Parti Rize Milletvekili Aday Adayı Furtuna ziyaretçilerin ilgi oldu.
Ankara’da yapılan Rize Günleri’nin ardından, Rizeliler bu kez de İstanbul Feshane’de yapılan Rize Günleri’nde bir araya geldiler. Eyüp Furtuna, Feshane Rize günlerinde stantları ziyaret ederek ziyaretçilerle ilgilendi. Furtuna ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.
Furtuna, "Tanıtım Günleri Rize’nin tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtılmasına ve turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi büyük katkı sağlayacaktır. Rize’nin en önemli gelir kaynaklarından biri turizm olacaktır. Rize kültürünün yaşatılmasına büyük katkı sağlayacak olan Tanıtım Günlerinin Rize’yi tanımayan insanlara tanıtma açısından da önem taşıdığına inanıyorum. Bu bakımdan organizasyonun düzenlenmesinde katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi
İstanbul Eyüp’te başlayan ve 4 gün boyunca halka açık olan Rize Tanıtım günlerinin açılış törenine, Kültür Eski Bakanı İsmail Kahraman, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Ak Parti Rize Milletvekili Aday Adayı Eyüp Furtuna, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Rize Eski Milletvekili Abdülkadir Kart, Rize Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Erdoğan katıldı.

 

 

9.Rize Tanıtım Günleri 14-17 NİSAN 2016 tarihleri arasında İstanbul Maltepe’de Sahil Etkinlik Alanında yapıldı.

Rize Tanıtım Günlerinin 9.’su İstanbul Maltepe’de 14-17 NİSAN 2016 tarihleri arasında vatandaşların yoğun katılımıyla başladı. Açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından çay makası ile kesildi.

İstanbul’da 9.’su yapılan Rize Tanıtım Günlerinin açılışına Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Başkanı Celal Erdoğan, Çaykur Rizespor Kulübü Başkan Vekili Halim Mete, Rize Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, bürokrat ve misafirler katıldı.

RİZE MALTEPE’YE TAŞINDI
İlki Üsküdar’da yapılan sonra sırasıyla Kadıköy, Taksim ardından Ümraniye ve Feshane’de yapılan Rize Günleri; son olarak Maltepe sahiline taşındı. Oldukça geniş bir alanda açılan fuarda; Rize Belediyeleri, Kaymakamlıklar, Sivil Toplum Örgütleri ve yöresel ürün satışı yapan firmalar yerlerini aldı. Birbirinden renkli hazırlanan stantlarda nayladan, atmacaya, muhlamaya, kemer köprüden kalelere birçok motif İstanbul Maltepe’deki fuar alanına taşındı.

RİDEF BAŞKANI ERDOĞAN, “RİZE BU ÜLKENİN ÇİMENTOSUDUR”
Açılış konuşmasını yapan Rize Dernekleri Federasyonu Başkanı (RİDEF) Celal ERDOĞAN, dokuzuncusu yapılan etkinlikte farklı bir tema işlediklerini dile getirerek; “Bu sefer farklı bir sloganla organizasyonumuzu yapalım dedik ve bizim insanımızın samimi, doğal ve dost yüzünü İstanbul’a taşıdık. Gelen misafirlerimizi samimi bir şekilde karşılayarak onlara sıcak yüzümüzle Rize’yi tanıtacağız. Biz Rizeli olmaktan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hemşerisi olmaktan her zaman gurur duyduk. Rize bu ülkenin çimentosudur” dedi.

 

RİDEF 6. Olağan Genel Kurulu Üsküdar'da yapıldı
21.Mayıs.2016 
Yapılan tüm projelerde amacı Rize’yi önce Türkiye’ye sonra tüm dünyaya tanıtmak olan RİDEF ‘in iki dönem başkanlığını yapan Celal ERDOĞAN, Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 6.Olağan Genel Kurulunda yerini kurucu üyeler arasında da bulunan Recep ALBAYRAK’ a bırakmıştır. Recep ALBAYRAK RİDEF'in 4.Genel Başkanı olmuştur.

Divan Başkanı ve Üyeler Mahmut EKŞİ, Sapri ÇEPNİ ve Ali AK

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 6.Olağan Genel Kurulunda seçilen Yeni Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Asıl: Recep ALBAYRAK, Ali Rıza ŞİŞMAN, Emin Ali Önder, Erol ÖKTEN, Fatih GÜNER, Gülten TERZİ, Hasan BAŞÇA, Hasan TEK, Haydar ÇELİK, Hızır İlyas BATTAL, İshak KOÇOĞLU, İrfan SERDAR, Kemal ERMİŞ, Metin TERZİOĞLU, Mümtaz YILDIRIM, Mustafa DERECİ, Mustafa Sultan TÜRK, Necmettin BİRİNCİ, Nevzat YAZICI, Neşat ESMER, Mehmet MERCAN, Orhan Oğuz TÜRK, Önder Yılmaz MENGENE, Doç.Dr.Kemal MEMİŞOĞLU, Şerif TERZİ, Yahya YILMAZ, Yaşar YILMAZ

Yönetim Kurulu Yedek: Abdullah KOSİF, Hasan SANDIKÇI, Fethiye SAROL, Davut CANBAZLAR, Mehmet ÖZDEMİR, Rüstem AKSU, Ahmet AKGÜL, Yunus KESKİN, Adnan KOPUZ, Hayri DOĞRUYOL, Arzu EKŞİ, Şenol HIZARCI, Memiş KIZILKAYA, Neşegül ÇİFTÇİ, Sancak DOLAR, Gülay AKSU, İrfan GÜNER, Osman SARI, Furkan KÖSE, İsmet AYKAN, Fatih SARIHAN, Resul DEMİR, Tülay KUMBASAR, Selçuk SARI, Ali YAZICI, Mustafa İSLAMOĞLU, Orhan YAZICILAR

Denetleme Kurulu Asıl: Ali AK, Erdoğan Coşkun ÇAP, Ali YAVUZ

Denetleme Kurulu Yedek: Özdemir PAŞAOĞLU, Kasım KABA, Ömer Ertuğrul YILDIZ

Disiplin Kurulu Asıl: Ahmet SANDIKÇI, İsmail DEMİRCİ, Necmettin SARI

Disiplin Kurulu Yedek: Salih KOÇ, Haşim KAZANCI, Gökhan TAŞKIRAN

 

15 Temmuz Darbesinin karşısında olduk ve olmaya da devam edeceğiz.
RİDEF Rize Dernekler Federasyonu olarak 15 Temmuz 2016’da Paralel Terör Örgütü ve destekçileri tarafından kalkışılan hain darbe girişimine karşı ülkemizin ve seçilmiş iradenin yanında olduğumuzu belirtmek için Kısıklı’da çadır kurarak 3 hafta nöbet tuttuk.

 

 

Rizeliler RİDEF Danışma Toplantısında Buluştu
05.Kasım.2016

Beyoğlu Rizeliler Derneğinin ev sahipliğinde Rizeliler Buluşuyor temasıyla Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Danışma kahvaltılı toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya Beyoğlu Kaymakamı Osman EKŞİ, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah DEMİRCAN, Ak Parti İstanbul İl teşkilatlanma Başkanı Celal ERDOĞAN, RİDEF Genel Başkanı Recep ALBAYRAK ve TSTK Genel Başkanı Hasan EKŞİ, Beyoğlu Rizeliler Dernek Başkanı Memiş KIZILKAYA, Rize Vakfı Başkan vekili Mahmut EKŞİ, RİDEF yönetim kurulu, danışma icra kurulu üyeleri ve Sivil Toplum Kuruluşu Başkan ve yöneticileri katıldı.

İlk konuşmayı Beyoğlu Rizeliler Dernek Başkanı Memiş KIZILKAYA günün önem ve anlamını ifade eden konuşmayı RİDEF Genel Başkanı Recep ALBAYRAK yaptı.

ALBAYRAK selamlama konuşması yaptıktan sonra yapılan faaliyetleri dile getirerek, bundan sonraki yapılacak projeleri dile getirerek kamuoyunu bilgilendirdi.

Başlıca projeler arasında en dikkat çeken projeler arasında RİDEF Genel Merkezinin Beyoğlu’na taşınıp, çok amaçlı sosyal tesisleri hususunda gerekli desteği vereceğine dair Başkan Ahmet Misbah Demircan’dan gerekli söz alındı. Bunun üzerine RİDEF Genel Başkanı Recep ALBAYRAK yapılacak olan RİDEF Genel Merkez binasının isminin Yönetim Kurulu olarak irade ortaya koyularak RİDEF Ali Riza DEMİRCAN Yerleşkesi adının verileceğinin bildirdi.

İkinci proje olan “BİRAKALUM SİGARAYİ İÇELUM RİZE ÇAYİ“ adlı projeyi Beyoğlu’nda düzenlenmesi düşünülen Rize etkinliğinde hayata geçirilmesi hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Rize’de Doğa sporlarını, Trekingi, Turizm ve Yaylaları ön plana çıkarmak ve Obeziteye dikkat çekmek amacıyla yapılacak projeler paylaşıldı.

Belediye Başkanı Ahmet Misbah DEMİRCAN ise yaptığı konuşmada “Birlik ve beraberlikten bahsederek milli irade vurgusu yaptı. Beden ve ruh ilişkisinden hareketle 15 Temmuz’da vatanına sahip çıkan halkın Milletin Lideriyle olan gönül bağının harekete geçmelerinde önemli etken olduğundan bahsetti.

 

 

Suriye Halep'e Yardım Tırlarını Gönderdik
04.Ocak.2017
RİDEF Rize Dernekler Federasyonu olarak Üsküdar Belediyesi organizasyonunda Kızılay üzerinden Harem’den Halep’e yola çıkan iyilik kervanını uğurladık. Bu organizasyon RİDEF üyesi derneklerimizin emek ve destekleri ile yapıldı.

 

RİDEF Danışma İcra Toplantısını Gerçekleştirdi
30.Ocak.2017

RİDEF Rize Dernekler Federasyonunun organizasyonu ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ev sahipliğinde Esenler Belediyesi kültür merkezinde RİDEF Danışma İcra Kurulu ve 2017-2018 Proje sunumu toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rize Belediye Başkanı Reşat KASAP, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik GÖKSU, Rize Milletvekili Osman Aşkın BAK, İstanbul Ak Parti Teşkilat Başkanı Celal ERDOĞAN, Eski Milletvekillerimiz Nusret BAYRAKTAR ve Bozkurt Yaşar ÖZTÜRK, MEF Rektörü Muhammet ŞAHİN, Rize Vakfı Başkanı Orhan KEÇELİ, Çayeli Vakfı Başkanı Ali Zeki SARUHAN, Yedi Renk Tek Yürek Platform Başkanı Ömer ERDOĞAN, Ankara RİDEF Genel Başkanı Muammer BOSTAN, Bursa Rizeliler Dernek Başkanı Hızır OFLUOĞLU, Tüm dernek başkanları, Rizeli İş adamları, Genel Müdürlerimiz, Bürokratlar ve RİDEF Danışma İcra Kurulu Üyeleri RİDEF Kadın kolları ve Genç RİDEF katıldı.

Rize ye nasıl katma değer katarız? Sorusunun tartışıldığı gecede sırasıyla birçok misafir söz aldı ve düşüncelerini aktardı. 

Ayrıca Rize Habitat Parkı Projesi ile 10. Rize tanıtım günleri sunumu detaylı olarak anlatıldı.

 

 

“Üsküdar Yöresel Tatlar Ve Kültür Festivali” kapanışı muhteşem oldu
26.Mart.2017

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 17 Mart 2017  ile 26 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlediği “Üsküdar Yöresel Tatlar Ve Kültür Festivali” ihtişamlı programla son buldu. Her günü farklı bir tema ile düzenlenen festivalin son gününe kadın eli dokundu. Gönül Köprüsü Kardeşlik Buluşmaları ve Evrensel Kadın Hakları temalı gece kadınların yapmış oldukları Türk tarihinde kadınların önemini konu alan söyleşi ile başladı.
 
Verilen aradan sonra protokol konuşmalarına geçilirken sahneye ilk çıkan RİDEF Genel Başkanı Recep ALBAYRAK oldu. Sözlerine; Ev sahibi olarak Üsküdar’ın kapılarını Anadolu’nun Kardeşliğine açan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN‘e ve on gün boyunca soğuğa ve yağmura aldırış etmeden bu kardeşlik buluşmasında etkinlik alanını tıklım tıklım dolduran insanlara teşekkür ederek başladı. Her gününde farklı yörenin rüzgârlarının estiği festivalin ülke olarak geçirdiğimiz bu zor günlerde bize moral olduğunu ve unutulanlarımızı bize hatırlattığına değinen ALBAYRAK havanın soğuk olmasından dolayı konuşmasını kısa tuttu. 

Ardından TSTK Başkanı ve RİDEF Onursal Başkanı Hasan EKŞİ, ev sahibi Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN, DOKAP Başkanı Ekrem YÜCE, AK Parti İstanbul Milletvekili ve aynı zamanda Rize gelini olan Ravza KAVAKÇI KAN konuşmalarını yaparken son olarak programa eşiyle beraber katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hayati YAZICI sahneye çıktı. 

YAZICI konuşmasında; Anadolu’nun aynası Üsküdar ve kardeşliğin simgesi Rize’nin böyle bir birleştirici etkinlikte bir araya gelmesi ve bu etkinliğin amacına ulaşması kendisini fazlasıyla memnun ettiğinden bahsederken Üsküdar Belediyesine ve RİDEF ‘e teşekkür etti. Kendisine plaketini RİDEF Genel Başkanı Recep ALBAYRAK taktim etti. 

RİDEF Genel Başkanı Recep ALBAYRAK ‘ın daveti üzerine sahneye gelen Hilmi TÜRKMEN, Ekrem YÜCE, Mustafa GÜLER ve Organizasyon komisyon üyelerine plaketlerine Hayati YAZICI takdim etti.

Gecenin ve Üsküdar Yöresel Tatlar Ve Kültür Festivali’nin kapanışını Hülya POLAT kemençe ve tulum eşliğinde yaptı.

 

10.Rize Tanıtım Günleri 20-24 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Maltepe’de Sahil Etkinlik Alanında yapıldı.

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) 10.'sunu düzenlediği Rize Tanıtım Günleri 20-24 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Maltepe Etkinlik Alanı'nda gerçekleştirildi. Rize insanının 'samimiyeti' üzerine kurulu konseptte Rize Tanıtım Günlerine 2,5 milyon ziyaretçi katıldı. 

İstanbul'da Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF), Rize Valiliği ve Rize Belediyesinin desteği ile ''10. Rize Tanıtım Günleri'' başladı. 
Maltepe sahilindeki etkinliğe; Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, RİDEF Genel Başkanı Recep Albayrak, RİDEF Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Kaymakamları ve İlçe Belediye Başkanları, Belde Belediye Başkanları, Kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, RİDEF'in düzenlediği futbol turnuvası kapsamında yapılan şöhretler maçında sahaya çıktı.
24.12.2017 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) tarafından düzenlenen RİDEF Futbol Turnuvası'nın final karşılaşması öncesinde yapılan şöhretler maçında forma giydi.

Ümraniye'deki Haldun Alagaş Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen turnuva kapsamında yapılan şöhretler maçında Bakan Bak'ın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekilleri Metin Külünk, Hasan Turan, Osman Boyraz ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar sahaya çıktı.

Karşılaşmayı izleyenler arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, RİDEF Genel Başkanı Recep Albayrak, Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri de yer aldı.
Şöhretler maçında 53 numaralı forma giyen Bakan Bak, genel olarak savunmada görev yaptı. Selim Temurci de attığı gollerle dikkati çekti. Karşılaşmayı Osman Aşkın Bak'ın da yer aldığı takım, 6-5 kazandı.

Osman Aşkın Bak, final maçının da başlama vuruşunu gerçekleştirdi.
Eğlenceli görüntülere sahne olan maç sonrasında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bakan Bak, şunları kaydetti: "Daha önce Çaykur Rizespor'da oynamış Rizeli eski futbolcular, milletvekillerimiz ve il başkanımızdan oluşan takımla maç yaptık. Güzel ve keyifli bir maç oynadık. Sporun birleştirici bir gücü var. Bütün hemşerilerimiz bir arada. Hemşeri dernekleri İstanbul'da, gurbette bir araya geliyor, birbirleriyle kaynaşıyor. Güzel bir ortam var. Ben de bölgenin milletvekili, Gençlik ve Spor Bakanı olarak hemşerilerimizle bir araya geldim. Sayın Cumhurbaşkanımız sporu çok seviyor. Karadeniz insanı sporun içinde. Biz Rizeliler de gittiğimiz yere heyecan ve coşku katarız."

 

 

RİDEF 7. Olağan Genel Kurulu Beyoğlu'nda yapıldı
20.Mayıs.2018

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 7. Olağan Genel Kurulu Kasımpaşa Lemar Düğün Salonunda yapıldı. Recep ALBAYRAK 3 sene görev yapmak üzere Genel Başkanlığa tekrar seçilmiştir. 

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 7. Olağan Genel Kurulunda tüzük değişikliğine giderek Genel Başkanın 3+3 yıl görev yapması sağlandı.

Divan Başkanı ve Üyeler Av.İlyas ÇELİK, Esma ZORER, Ahmet SANDIKÇI

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 7.Olağan Genel Kurulunda seçilen Yeni Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Asıl: Recep ALBAYRAK, Ali KÜÇÜK, Ali Rıza ŞİŞMAN, Ali YAVUZ, Cemal Gürsel AYCİBİN, Erol ÖKTEN, Fatih GÜNER, Gülten TERZİ, Emin Ali ÖNDER, Fatih SARIHAN, Halit HIZIR, Harun KOPUZ, Hasan BAŞÇA, Hasan SANDIKÇI, Hasan TEK, İrfan SERDAR, İshak KOÇOĞLU, Kemal ERMİŞ, Prof.Dr.Kemal MEMİŞOĞLU, Mehmet MERCAN, Memiş KIZILKAYA, Mikail AKYILDIZ, Mümtaz YILDIRIM, Nazım ARDIŞEN, Necmettin BİRİNCİ, Neşat ESMER, Nevzat YAZICI, Orhan Oğuz TÜRK, Orhan YAZICILAR, Ömer Rasim ATABEY, Önder Yılmaz MENGENE, Selçuk SARI, Süleyman DURMUŞOĞLU

Kadın Kolları Başkanı Ayşe MORGÜL
Gençlik Kolları Başkanı Emre AZAK 

Yönetim Kurulu Yedek: Esma ZORER, Yahya YILMAZ, Muhammet IŞIKTUTAN, Ahmet AKARSU, Köksal UZUNER, Abdullah Sinan AZDER, Tülay KUMBASAR, Kasım KABA, Nurten KALIN, Mehmet Can POYRAZ, İrfan GÜNER, Osman SARI, Tuncay GÜR, Sabri ERDEM, Davut CANBAZLAR, Resul DEMİR, Gülay AKSU, Özdemir PAŞAOĞLU, Selim KALE, Mustafa İSLAMOĞLU, Ömer Ertuğrul YILDIZ

Denetleme Kurulu Asıl: Ali AK, Abdullah KOSİF, Hacer KAYHAN YILDIZ

Denetleme Kurulu Yedek: Haşim KAZANCI, Ahmet Kadir ÇAKIR, Ahmet Can KOPUZ

Disiplin Kurulu Asıl: Ahmet SANDIKÇI, Hızır İlyas BATTAL, Hayri DOĞRUYOL

Disiplin Kurulu Yedek: Arzu UZUN, Rasim AY, Salih KOÇ

 

 

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Danışma İcra Kurulu toplantısı yapıldı. 
4.Aralık.2018

İstanbul Taksim The Parma Hotelde gerçekleşen RİDEF Danışma İcra Kurulu Toplantısında 2019-2021 yılları arasında yapılması planlanan proje ve programların sunumu yapıldı ve çalışmaların proje mantıksal çerçeveleri hakkında detaylı bilgi verildi. RİDEF’de hedef büyük! Rize habitat Park heyecanlandırdı.

Açılış konuşmasını RİDEF Genel Başkanı Recep ALBAYRAK’ın yaptığı RİDEF Danışma İcra Kurulu Toplantısına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Eski İstanbul Milletvekili Haydar Ali YILDIZ, Eski İstanbul Milletvekili Bozkurt Yaşar ÖZTÜRK, Ak Parti İstanbul eski il başkanı Selim TEMURCİ, Ardeşen Belediye Başkanı Hakan GÜLTEKİN, MHP İstanbul İl Başkanı Birol GÜR, Onursal Başkanlar Hasan EKŞİ, Ahmet YURTMAN, 7 Renk Tek Yürek Platform başkanı Ömer ERDOĞAN ,İBB Zabıta Daire Başkanı İbrahim KÖSE, İspark Genel Müdürü Uğur KARA, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof Dr Ümit ŞEHİRLİ, İETT Genel Müdür Yardımcısı Abdullah KAZDAL, TC Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Danışmanı Safa KOÇOĞLU, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Merve SAZKAYA, Rize Platformu Koordinatörü Kenan ALAN, Rize Vakfı Başkan Vekili Mahmut EKŞİ, Ankara Rize Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Osman ALTUN ve Arif Semih KÖSE, RİBİAD Rizeli Bürokrat ve İş İnsanları Derneği Başkanı İşadamı Erol AYKUT, Gebze Rizeliler Dermeği Başkanı İsmail KURT, İşadamları, RİDEF üyesi derneklerin Başkan ve Üyeleri ve değerli basın mensubu katıldılar.

 

 

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Danışma İcra Kurulu toplantısı yapıldı. 
1.Şubat.2019

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Dernekler Federasyonu’nunca (RİDEF) Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Danışma İcra Kurulu ve Proje sunumu toplantısı katıldı. 

Toplantıya Rize Valisi Kemal Çeber’in yanı sıra TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman, Rizeli eski Milletvekilleri Nusret Bayraktar, Ali Bayramoğlu,Ahmet Kabil ve Bozkurt Yaşar Öztürk, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, Esenler Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı ve Meclis Üyesi Orhan Oğuz Türk, İstanbul İl sağlık müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Hudut Sahilleri Sağlık Genel Müdürü Dr. Osman Kan, Rize İl genel meclis başkanı Mehmet Kazancı, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Saffet Kopuz, Rize İl Kültür Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Yedirenk Tek Yürek Platformu Başkanı Ömer Erdoğan, Bürokratlar, Rizeli İş adamları, RİDEF Danışma İcra Kurulu Üyeleri, RİDEF üyesi dernek başkanları, RİDEF Kadın kolları ve RİDEF Gençlik kolları üyeleri katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını RİDEF Genel Başkanı Recep Albayrak yaptı. Albayrak, bugüne kadar yaptıkları faaliyetleri anlattı, bugünden sonra da yapacakları projelerden bahsetti. 

Vali Çeber, yaptığı konuşmada Rize’de görev yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu, Rize’nin daha iyi noktalara gelmesi için bütün Rizelilerle omuz omuza vererek çalışacaklarını söyledi.

TBMM Eski Başkanı İsmail Kahraman ise Ridef Vakfının kurulması gerektiğini söyledi. Ayrıca yapılan ve yapılması gerekli hizmetler hakkında örnekleriyle sohbet tadında bir konuşma yaptı.

 

 

11.Rize Tanıtım Günleri 16-20 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Maltepe’de Sahil Etkinlik Alanında yapıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize Dernekler Federasyonunca (RİDEF) gerçekleştirilen 11. Rize Tanıtım Günleri “Bırakalım Sigarayı, İçelim Rize Çayı” (Maltepe Etkinlik Alanı) etkinliğine katılarak, bir konuşma gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Rize Dernekler Federasyonunca (RİDEF) Rize Valiliği himayesinde Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda düzenlenen 11. Rize Tanıtım Günleri'ne katıldı. Erdoğan, festival alanını gezerek, Rize'nin ilçelerini temsil eden standlardan yöresel ürünler hakkında bilgi aldı. 

Hatıra Fotoğrafı Çektirdi
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Rize Dernekler Federasyonunca (RİDEF) Rize Valiliği himayesinde Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda düzenlenen 11. Rize Tanıtım Günleri'ne katıldı. Erdoğan, festival alanını gezerek, Rize'nin ilçelerini temsil eden standlardan yöresel ürünler hakkında bilgi aldı. Horon oynayan çocukları bir süre izleyen Erdoğan, horon oynayan çocuklarla ve stantlardaki katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Çok Sayıda Katılımcı Ziyaret Etti
Rize’deki kamu, özel ve STK’ların stantlarının yer aldığı Rize Tanıtım Günleri programına TBMM Başkanı, Bakanlar, Bakan Yardımcıları, Valiler, Milletvekilleri, Bürokratlar, İstanbul ve Rize’deki ilçelerimizin belediye başkanı ve kaymakamları ile Kamu Kurum temsilcileriyle STK Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Rize’nin değerleri tanıtıldı
Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'in organizasyonu ve Rize Valiliği'nin himayelerinde gerçekleşen 11. Rize Tanıtım Günlerine, Rize'nin 11 ilçesi geniş stantlarla katılarak, yörenin bütün kültürel değerleri sergilendi. Maketlerden oluşan; Rize Konağı, Rize Evi, Değirmen, Kemer Köprü, Çay Bahçesi gibi kültürel değerler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

11.RİZE TANITIM GÜNLERİ TEŞEKKÜR
Rize Valiliğinin himayeleri ve Rize Dernekler Federasyonu’nun (RİDEF) organizasyonu ile “Kardeşçe Buluşalım, Çayla Sohbet Edelim” sloganıyla, “Yaylaların ve yağmurun şehri Rize İstanbul’da” ana temasıyla düzenlediğimiz 11.Rize Tanıtım Günlerinin Sosyal sorumluluk projesi olan “Bırakalım Sigarayı İçelim Rize Çayı” özel programına teşrifleriyle bizleri onurlandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a şükranlarımızı arz ederiz.
TBMM Eski Başkanı İsmail KAHRAMAN, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Eski Bakan Hayati YAZICI, Gençlik ve Spor eski Bakanı Osman Aşkın BAK, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan KANDEMİR, Rize Milletvekili Muhammed AVCI, RTEÜ Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Nusret BAYRAKTAR, İstanbul Milletvekilleri Mustafa ATAŞ, İsmet UÇMA, Hasan TURAN, Osman BOYRAZ, Serap YAŞAR, Ravza Kavakçı KAN, Rize Valimiz Kemal ÇEBER, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İMAMOĞLU, Vali Yardımcımız Ahmet DALKIRAN, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram ŞENOCAK, MHP İstanbul İl Başkanı Birol GÜR, CHP Rize İl Başkanı Saltuk DENİZ, MHP Rize İl Başkanı İhsan ALKAN, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet YILDIRIM, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer ARISOY, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali YILDIZ, Esenler Belediye Başkanı Tevfik GÖKSU, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan BAHADIR, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin USTA, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma DÖĞÜCÜ, Maltepe Belediye Başkanı Ali KILIÇ, Tuzla Belediye Başkanı Şadi YAZICI, Pendik Belediye Başkanı Ahmet CİN, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün TURAN, Şile Belediye Başkanı İlhan OCAKLI, Avcılar Belediye Başkanı Turan HANÇERLİ, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza AKPOLAT, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü GENÇ, Silivri Belediye Başkanı Volkan YILMAZ, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz BOZKURT, Ardeşen Kaymakamı Ufuk Özen ALİBEYOĞLU, Ardeşen Belediye Başkanı Avni KAHYA, Çamlıhemşin Kaymakamı Soner DİVLİ, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman HAŞİMOĞLU, Çayeli Kaymakamı Mehmet ÖZTÜRK, Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı ÇİFTÇİ, Derepazarı Kaymakamı Osman ACAR, Derepazarı Belediye Başkanı Selim METİN, Fındıklı Kaymakamı Muhammet Emre CANPOLAT, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin ÇERVATOĞLU, Güneysu Kaymakamı Arif OLTULU, Güneysu Belediye Başkanı Rıfat ÖZER, Hemşin Kaymakamı Bayram SAĞIR, Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım BEKAR, İkizdere Kaymakamı Tarık Buğra SEYHAN, İkizdere Belediye Başkanı Hakan KARAGÖZ, İyidere Kaymakamı Nurettin YAVUZ, İyidere Belediye Başkanı Saffet METE, Kalkandere Kaymakamı Sercan YILMAZ, Kalkandere Belediye Başkanı Kenan YILDIRIM, Pazar Kaymakamı Ayhan TERZİ, Pazar Belediye Başkanı Ahmet BASA, Büyükköy Belediye Başkanı Hamza SARUHAN, Kendirli Belediye Başkanı Alaattin SERDAR, Muradiye Belediye Başkanı Musa Süreyya BALCI, Salarha Belediye Başkanı Hasan Kara, Tunca Belediye Başkanı Ahmet AYTEMİZ, Rize İl Genel Meclis Başkanı İbrahim TÜRÜT, Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya ALİM, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet ERDOĞAN, RTEÜ Rektörü Hüseyin KARAMAN, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali KOPUZ, Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat PALİÇ, YEŞİLAY Genel Başkanı Mücahit ÖZTÜRK, KIZILAY Genel Başkanı Kerem KINIK, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Kemal GENÇ, Ridef Onursal Başkanları Hasan EKŞİ, Ahmet YURTMAN ve Celal ERDOĞAN, ELFED Genel Başkanı Faik İÇMELİ, Revak Rize Araştırmaları Vakfı, Fakir Grubu, İkizdere Vakfı, Rize Doğa Koruma Ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü, Siyasi partilerin yöneticileri, bürokratlar, yöneticiler, iş insanları, Organizasyon Komitesi, Ridef Yönetim Kurulu Üyelerine, Derneklerimizin Başkan ve üyelerine, Ridef Danışma İcra Kurulu üyelerine, ortak çalıştığımız STK’lara, Ridef Kadın Kolları Başkan ve yönetimine, Genç Ridef Başkan ve yönetimine, İl Federasyon Başkanlarına ve yönetimine, Ulusal ve Yerel Basın Kuruluşlarımıza, Akademik Sunum yapan moderatör ve katılımcılarımıza, Sanatçılara, Fotoğraf sanatçıları, Yazarlar, Zanaatkarlar, El sanatçıları, Ajanslarımız Modernn ve Minci Medyaya stantlarda uygulama yapan kuruluşlara  ve tüm ziyaretçilere teşekkür ediyoruz.

 

 

“Rize İçin Bir Fikrim Var” Proje Yarışması Sonuçlandı
02.Mart.2020
“Haydi Rize Sevdalıları Birlikte Gelişime, Üretime, Değişime İmza Atalım” mottosu ile Rize’nin kalkınmasına katkı sağlayacak fikirlerin hayata geçirilmesi amacıyla Rize Dernekler Federasyonu RİDEF öncülüğünde Rize Valiliği, Rize Belediyesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Rize İçin Bir Fikrim Var' yarışması sonuçlandı.
Rize'nin ekonomik, sosyal, tarımsal, kültürel, turizm gibi farklı alanlardaki zenginliklerine katkı sunmak, kültürel mirasının korunması ve sorunlarına çözüm üretecek fikirlerin hayata geçirilmesi amacıyla düzenlenen 'Rize İçin Bir Fikrim Var' proje yarışmasına birbirinden çok farklı alanlarda 614 proje katıldı.
“Rize İçin Bir Fikrim Var” proje yarışmasının fikir sahibi ve aynı zamanda projenin yürütücülüğünü de üstlenen Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim Organizasyon kürsüsünden Doç. Dr. Merve Koçoğlu Sazkaya, “Rize’nin Kurtuluşunun 102.yıl dönümü kutlamalarına yetiştirebilmek için baş vuru süresini kısa tutmamıza rağmen her biri birbirinden değerli ve işlenmeye değer 614 proje başvurusunun olması bizi çok mutlu etti. Seçici kurulun 20’ye düşürdüğü proje fikirlerinden ilk üçünü belirlemede epey zorlanıldı. Ancak dereceye giremeyen fikirlerin de farklı kurumlarca hazırlanacak projelere ilham kaynağı olacağını, değerlendirileceğini düşünüyorum” dedi.
“Rize İçin Bir Fikrim Var” proje yarışmasına başvurular 16 Ocak 2020 tarihinde başlamış, 16 Şubat tarihinde sona ermişti. Projenin paydaşları olan Rize Valiliği, Rize Belediyesi ve RTEÜ Rize’de hemşerilerimize mesaj ve elektronik posta gönderme, caddelerde afişler asma gibi çeşitli iletişim araçlarını kullanarak yarışmanın duyurusunu gerçekleştirirken RİDEF’te daha çok sosyal medya aracılığıyla federasyona üye olan tüm hemşerilerine ve Rize sevdalılarına ulaşarak projenin duyurulmasını sağladı.
“Rize İçin Bir Fikrim Var” proje yarışmasının gerçekleşmesinde Rize Valisi Kemal ÇEBER, Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN, Recep Tayyip Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KAHRAMAN, RİDEF Genel Başkanı Recep ALBARAK, RİDEF Genel Sekreteri İrfan SERDAR, RİDEF Eğitim Komisyonu Üyesi Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğrt. Üyesi Selim HORTAMACIOĞLU, RİDEF Başkan Yardımcısı Kemal ERMİŞ, Genç RİDEF üyeleri Mehmet Can POYRAZ ve Ahsen ALBAYRAK yer aldı.
Kamu, üniversite, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulan komisyon, “Rize İçin Bir Fikrim Var” proje yarışmasına başvuruda bulunan 614 fikirden puanlama sistemi doğrultusunda ilk 20 projeyi belirledi.
Dereceye girecek ve para ödülü kazanacak projelerin belirlenmesi içinde ikinci bir kurul oluşturuldu. Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in Başkanlığını üstlendiği bu kurulda, Vali Yardımcısı Ahmet DALKIRAN, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Murat TAVİLOĞLU, RTEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet İshak DEMİR, RİDEF Genel Başkanı Recep ALBAYRAK, RTEÜ Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Adnan Midilli ve Prof. Mete AVCI, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Doç. Merve KOÇOĞLU SAZKAYA, Rize Kültür Turizm Müdürü İsmail HOCAOĞLU, RTB Koordinatörü Hasan ÖNDER, RTSO Başkan Yardımcısı Cem TEMİZEL, Valilik Proje Müdürü Esra ALEMDAROĞLU, Rize Sosyal Çalışmalar ve Eğitim Derneği Başkanı İshak GÜNGÖR ile RİDEF Yönetim Üyesi Selim KALE yer aldı.
Rize’nin yarınlarına ışık tutabilecek bir projeyi başarıyla tamamlamanın gururunu yaşadıklarını belirten RİDEF Genel Başkanı Recep Albayrak, proje paydaşları Rize Valiliği, Rize Belediyesi ve RTEÜ’ne desteklerinden ötürü teşekkür edip, “fikirleri ile Rize ve Rize dışından çağrımıza duyarlılık gösterip özgün fikirleriyle yarışmamıza katılan 614 kişiye de tek tek teşekkür ediyorum” dedi.
BİRİNCİLİĞİ “ÇAY ADASI VE ÇAYFERİK” İSİMLİ PROJESİYLE MERT SEFA YAVUZ KAZANDI
Kurul üyelerinin değerlendirme süreçlerinde Rize’nin sosyo-ekonomik kalkınması ve gelişmesi, kültürel mirasının korunması ve yaşatılması, yenilikçi ve sürdürülebilir olması ölçütlerini dikkate aldığı yarışmada dereceye girenlere ödülleri Rize Valiliği önünde ki tören alanında düzenlenen 2 Mart Rize’nin Kurtuluş töreninde takdim edilecek.
Rize Valiliği ve Rize Belediyesi’nin desteğiyle birinciye 8.000 TL, ikinciye 5.000 TL ve üçüncüye 3.000TL para ödülünün verileceği yarışmada birinciliği “Çay Adası ve Çayferik” isimli projesiyle Mert Sefa YAVUZ, ikinciliği Ahmet Demirci “Matcha Çayı Üretimi ” isimli projesiyle, üçüncülüğü de “Çay Bardağı Kültür Merkezi” isimli projesiyle Melek GÜNEY kazandı.
“Rize için Bir Fikrim Var” Projesinin Koordinatörü Doç. Dr. Merve Koçoğlu Sazkaya, yarışmada dereceye giremeyen diğer tüm proje fikirlerini RİDEF adına bir yayında derleyip ilerleyen günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti. Sazkaya,  “Hazırlayacağımız bu rapor ile yarışmaya başvuran tüm fikir sahiplerinin fikirlerini ilgili kurum ve kuruluşlara sunma ve Rizelilerin beklentilerine yönelik farkındalık oluşturulması hedefliyoruz” dedi.

 

RİDEF Kurucu Genel Başkanı Sayın Hasan EKŞİ hakkın rahmetine kavuşmuştur
15.Nisan.2020
Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Kurucu Genel Başkanı ve TSTK Konfederasyonu Genel Başkanı, İkizdere Derneği Kurucusu, 1999 yılında İstanbul'da RİDEVA'yı kurarak dernekçiliği gönüllere taşıyan, daha sonra RİDEF' i hayata geçirip, Karadeniz illerini teşvikle çoğu federasyonların kurulmasına ön ayak olan, daha sonra da KASTOB ve TSTK’yı kurup Genel Başkanlıklarını yürüterek Sivil Toplum kuruluşları ile Rize'den başlayıp, Karadeniz Bölgesi ve tüm illerimizi kapsayan sosyal aktiviteleri ile STK ların içinde ve bizlere daima ilgisi ve desteği olan, hayırsever, memleketini ve milletini seven Değerli büyüğümüz Sayın Hasan EKŞİ hakkın rahmetine kavuşmuştur.
Merhuma Allah'tan Rahmet, Yakınlarına Başsağlığı dileriz!
Mekanı cennet olsun İnşaAllah.

 

 

RİDEVA 1.Olağan Genel Kurulu Yapıldı
09.Nisan.2021

Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği Vakfı (RİDEVA) 1. Olağan Seçimli Mütevelli Heyeti toplantısı pandemi kurallarına uygun şekilde Kurucu heyetin büyük çoğunluğunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda Vakıf Kurucu Başkanı Recep ALBAYRAK ve Yönetim listesi katılımcıların tamamının oyunu alarak 2021-2024 yılları arası 3 yıllık dönem için seçildi.

Vakıf Başkanı Recep ALBAYRAK ve yönetim kurulunun teklifi ve Mütevelli heyetin oluruyla yeni dönem için Mütevelli Heyeti Başkanı (Vakıf Meclis Başkanı) olarak Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN oldu.

Genel Kurula Katılan, Katılım teyidi verip sağlık ve iş durumu yönüyle katılamayıp tebrik gönderen; 
27. TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN,
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Rize Millet Vekili Hayati YAZICI,
NATOPA Türk Delegasyonu Başkanı Rize Millet Vekili Osman Aşkın BAK,
Ak Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Rize Millet Vekili Muhammed AVCI,
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet BEKAROĞLU,
21. Dönem İstanbul Milletvekili Bozkurt Yaşar ÖZTÜRK,
Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip BİRİNCİ,
Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN,
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN,
Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali YILDIZ,
Ümraniye Belediye Başkanı İsmet YILDIRIM,
Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer ARISOY,
Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet POYRAZ,
Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan BAHADIR,
BBP Genel Başkan Yardımcı Selim ŞİMŞEK, 
MHP İstanbul İl Başkanı Birol GÜR,
MHP Rize İl Başkanı İhsan ALKAN, 
CHP Rize İl Başkanı Saltuk DENİZ,
Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet ERDOĞAN,
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali KOPUZ,
MEF Rektörü Muhammet ŞAHİN,
DOKAP Başkanı Hakan GÜLTEKİN, 
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Kemal MEMİŞOĞLU,
MHP Üsküdar İlçe Başkanı Güngör KARALİ,
Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Erol ÖKTEN,
Marmara Üniversitesi Enstitü Müdürü Prof.Dr. Yusuf YILMAZ,
RİDEF Onursal Başkanı Celal ERDOĞAN,
Rize Vakfı Başkan Vekili Mahmut EKŞİ, 
Kurucu Mütevelli Heyeti Üyelerine basın mensuplarına ve tüm misafirlere teşekkür ederiz.

 

Ridef ve Rideva’dan Yardımlara Devam!
“Kardeşlik Şiarımız, Paylaşmaktır Kârımız” mottosuyla; RİDEF üye dernekleriyle tüm imkanlarını seferber eden RİDEF ve RİDEVA 2021 yılı Ramazan ayında (13.Nisan.2021-12.Mayıs.2021) kumanya ve alışveriş çeki yardımlarını yaparak paylaşma ruhunu canlı tutmaktadır. 
İlk parti olarak hazırlanan 1000 adet kumanya kolisi ve alışveriş çekleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.
Hedef! RİDEF üye derneklerle beraber 3000 kişiye ulaşmak.
Ayrıca pandemi nedeniyle yaşanılan ekonomik sıkıntıları hafifletmek amacıyla ilçe Kaymakamlık ve Belediye resmi yardım gruplarıyla yardım çalışmalarının koordineli bir şekilde yürütülmesine her türlü destek verilmektedir.
Bu minvalde; bakanlık, sosyal yardım kuruluşu ve ilçelerdeki destek kuruluşlarından yardım alamayan ihtiyaç sahiplerinin RİDEF iletişim bilgilerinden ulaşmaları halinde gerekli yardım desteği sağlanacaktır.
Hali hazırda İstanbul ilçeleri, Rize, Kocaeli, Isparta ve İzmir’de RİDEF Üyesi derneklerimiz vasıtasıyla ihtiyaçlı ailelere ulaşılarak kumanya kolisi ve alışveriş çekleri ihtiyaç sahiplerine verildi.

 

 

RİDEF 8. Olağan Genel Kurulu Üsküdar’da yapıldı
11.Temmuz.2021

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)’nun Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan 8. Olağan genel kurulunda 2 dönem kuralı sebebiyle genel başkanlıktan ayrılan Recep ALBAYRAK genel başkanlığı Hasan BAŞÇA ve yönetimine devretti. 

Divan Başkanı ve Üyeler Celal ERDOĞAN, Esma ZORER, Yusuf KARA, Ahmet İSTİFOĞLU 

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'nun 8.Olağan Genel Kurulunda seçilen Yeni Yönetim Kurulu
Yönetim Kurulu Asıl: Hasan BAŞÇA, Ali İhsan GÜNDOĞDU, Ali Rıza ŞİŞMAN, Ali YAVUZ, Hasan SANDIKÇI, Kemal ERMİŞ, Mustafa GÜRKAN, Ömer Rasim ATABEY, Selim KALE, Doç.Dr.Selim HARTOMACIOĞLU, Dr.Zeki BIYIK, Erol ÖKTEN, Mehmet MERCAN, Erol AYKUT, Hasan TEK, Süleyman DURMUŞOĞLU, Gülten TERZİ, Ali AK, Orhan YAZICILAR, Harun KOPUZ, Osman DEMİR, Esma ZORER, Ekrem KUMUŞOĞLU, Ahmet KOÇ, Ahmet ALBAYRAK, İrfan GÜNER, Yaşar YILMAZ, Celalettin MAMATİ, Abdullah Sinan AZDER, Selçuk SARI, Ali KÜÇÜK, Özdemir PAŞAOĞLU, Ahmet SANDIKÇI, Neşet ESMER

Kadın Kolları Başkanı Ayşe MORGÜL
Gençlik Kolları Başkanı Resul Muhterem BALTACI 

Yönetim Kurulu Yedek: Mehmet ÖKSÜZ, Yaşar SANCAK, Mehmet Salih ERDOĞAN, Av.Hayri DOĞRUYOL, Köksal UZUNER, Mikail AKYILDIZ, Av.Hüseyin Dursun EKŞİ, Mümtaz YILDIRIM, Osman FİL, Resul DEMİR, Nurten KALIN, Osman SARI, Kasım KABA, Yakup İNCE, Yasemin Yılmaz MAŞALACI, Murat ÇADIR, Günay Gülay AKSU, Selim KAYALAR, Tülay KUMBASAR, Şerife Gül BOSTAN, Halim SALİHOĞLU

Denetleme Kurulu Asıl: Abdullah KOSİF, Fatih GÜNER, Emre AZAK
Denetleme Kurulu Yedek: Ramis AKSU, Sefer FINDIKÇI, Sabri ERDEM

Disiplin Kurulu Asıl: Celal ERDOĞAN, Recep ALBAYRAK, Nevzat YAZICI
Disiplin Kurulu Yedek: Yahya YILMAZ, Zafer ÇERMAN, Semih TERZİ

 


Paylaş


Paylaş