8.Rize Tanıtım Günleri

8.Rize Tanıtım Günleri 26-29 Mart 2015 tarihlerinde İstanbul Eyüp Feshane'de düzenlendi.

Rize Valiliği koordinesinde İstanbul Rize Dernekler Federasyonu'nun (RİDEF) Feshane'de düzenlediği 8. Rize Tanıtım günleri yapılan görkemli açılışın ardından ziyaretçileriyle buluştu.

İstanbul Eyüp'te başlayan ve 4 gün boyunca halka açık olan Rize Tanıtım günlerinin açılış törenine, Kültür Eski Bakanı İsmail Kahraman, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Rize Eski Milletvekili Abdülkadir Kart, Rize Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Erdoğan, Kaymakamlar ve Rize İlçe Belediye Başkanları, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta katıldı.

Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Kültür Eski Bakanı İsmail Kahraman programın açılışında selamlama konuşmaları yaptılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göndermiş olduğu mesajında şu ifadelere yer verdi, "Bu etkinlik, Rize'mizin yöresinin kültürünün yaşatılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Şehrin kendine has tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Etkinliğin Rize'nin ekonomik, kültürel, sosyal potansiyelinin harekete geçirilmesi bakımından da önem taşıdığına inanıyorum. Birlik ve beraberlik duygularımızın pekişmesine de vesile olan tanıtım günleri dolayısıyla sizleri tebrik ediyor, kıymetli hemşerilerimi ve tüm misafirlerimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum"

İstanbul Rize Tanıtım Günleri açılışında ilk konuşmayı Rize Dernekler Federasyonu Genel Başkan Celal Erdoğan yaptı. Erdoğan konuşmasında, "Böylesine güzel bir bahar gününde böyle güzel bir organizasyonu Rize Dernekler Federasyonu olarak yapmanın gururu ve onurunu yaşıyoruz. Amacımız Rize'yi tanıtmak ve turizmine katkı sağlamak. Rizeliler olarak Türkiye'nin çimentosuyuz sloganıyla yola çıktık. Tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde organizasyonumuzu duyurduk. Organizasyonun düzenlenmesine katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, açılış töreninde yapmış olduğu konuşmada,"İstanbul'daki bu birlik ve beraberliği görmek bizleri oldukça mutlu etti. Benzer faaliyetler Ankara'da da ve diğer şehirlerimizde yapılmaya çalışılıyor. Bu tür faaliyetlerin birlik beraberlik içerisinde devam etmesini diliyorum. İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa gibi Rizelilerin yoğun olarak yaşadıkları yerlerde elbette bu tür faaliyetleri yapmak faydalıdır. Bu faaliyetlerin Rizelilerin daha az sayıda bulunduğu ve Rizelileri merak eden özellikle doğu ve güneydoğu, iç Anadolu ve ege gibi bölgelere taşınmasını öneriyorum. Rize'nin çaydan sonra en önemli gelir kaynağı turizm olacaktır. Rize'yi Rizelilere taşımak güzel bir faaliyet ama Rize'yi bilmeyenlere ve merak eden insanlara taşımalıyız ki bu vesileyle turizm odaklı geri dönüşü sağlayalım. Rize'yi tanıtım faaliyetlerine gerek yurt içi gerekse yurt dışında devam edeceğiz. Bu organizasyonun düzenlenmesinde olan katkılarından dolayı başta Ridef Başkanı Celal Beye ve Sayın Valimize içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerine yer verdi.

Rize Valisi Ersin Yazıcı yapmış olduğu konuşmada, "Rize eğitim, kültür, spor, doğa, yayla turizmi kenti olma konusunda emin adımlarla ilerliyor. Önümüzdeki süreçte bu güzel gelişmeleri hep birlikte yaşayacağız. Bugün burada gerçekleşen etkinlikte gördüğümüz zenginliğin orjinalini yaşamak için herkesi Rize'ye bekliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Karadeniz'in Kültürünü, Turizmini ve insanının ne kadar sıcakkanlı olduğunu anlatan stantlar gezildi.

İstanbul'da 26-29 Mart 2015 tarihleri arasında devam edecek olan 8. Rize Tanıtım Günlerini geçen yıl 950 bin kişi ziyaret etmişti.


Paylaş


Paylaş